• Adaptačný program

• Adaptáciu dieťaťa v MŠ ovplyvňuje okrem vnútorných vývinových predpokladov dieťaťa i výchovný štýl a sociálny status dieťaťa v rodine a množstvo iných faktorov. Adaptačné procesy u detí sú rôzne a netrvajú rovnako dlho. Každé dieťa má svoju jedinečnú a neopakovateľnú osobnosť, učiteľka rešpektuje vývinové špecifiká uplatňuje individuálny prístup rešpektuje psychologické predpoklady dieťaťa, zváži a hľadá možnosti ako dieťa v prípade potreby uspokojí (pohladenie, úsmev) zabezpečí pocit istoty, bezpečia a citovej stability. Pri adaptácii je nevyhnutná dôsledná SPOLUPRÁCA S RODIČMI.

Rady, ktoré pomáhajú pri adaptácii dieťaťa v novom prostredí:

Ø  Trénujte odlúčenie. Už pred vstupom do MŠ by malo dieťa vydržať krátku dobu bez mamy. Dlhé lúčenie matky s dieťaťom je pre oboch bolestné a nepomáha.

Ø  Umožnite dieťaťu stretávanie sa s vrstovníkmi. Sprostredkujte dieťaťu kontakt s vrstovníkmi (napr. na detskom ihrisku), aby sa naučili s nimi vychádzať.

Ø  Zoznámte deti s materskou školou. Rozprávajte deťom o škôlke. Usilujte sa však byť reálny, čiže žiadne „fantázie“ o tom, aké krásne hračky a skvelí kamaráti ich tam čakajú. Je vhodné vyjsť si na vychádzku k areálu MŠ. Nezáväzne, len tak cez plot, obzrite si dvor, preliezky, hojdačky... Ak uvidíte pani učiteľku s deťmi vonku a vaše dieťa má záujem, pripojte sa k ich hrám, radi Vás privítajú.

Ø  Berte ohľad na telesnú záťaž. Začiatok v materskej škole je pre deti telesne náročný. Deti rýchlo vyčerpajú svoje sily, pretože deň v MŠ je pre ne únavný.